Kuidas-planeerida-praktiline-kivist-köögitasapind

Kuidas planeerida praktiline kivist köögitasapind?

Köögi planeerimisele pühendatakse palju aega, kuid kirss tordil ehk köögitasapind kipub saama planeerimisprotsessis väärimatult vähe tähelepanu. Tegelikult on kivist tasapindade valikul palju võimalusi, mille peale sa esialgu ei tule. Aitame hea meelega sul valida sobiva köögitasapinna. Siin on väike spikker, milliseid võimalusi erinevad kivitasapinnad pakuvad, et juba varem valmistuda ja mõelda, mis just sinu kodus oluline on.

Esmalt on oluline valida köögitasapinna materjal

Kõige esimene samm köögitasapinna valimisel on valida välja meelepärane materjal. Neid on laias laastus viis: kvarts, keraamika, graniit, marmor ja kvartsiit.

Kvartsi puhul on tegu tööstusliku materjaliga, mille imamisvõime ehk poorsus on viidud miinimumini, seega on seda lihtne puhastada ja hooldada. Kuna tegu on tehisliku materjaliga, on ka värvivalik suur. Siiski on selle materjali miinuseks, et kvarts ei talu väga suurt kuumust ning vajalik on kasutada kuumaalust.

Taustaliist ja köögitasapind kvartsist

Kvartsist köögitasapind White Mirror

Keraamika on erakordselt vastupidav kriimustustele, kuumusele ja vedelikule ega vaja suurt hoolt. Selle miinuseks võib siiski pidada, et tegu on jäiga materjaliga ning väga tugev löök võib tekitada keraamilisse köögitasapinda mõra.

Köögitöötasapind ja tagataust keraamikast Touche Blanco

Töötasapind ja taust keraamikast Inalco Touche Blanco

Graniidist tasapinda on lihtne puhastada ja hooldada, see talub kõrgeid temperatuure ning on välimuselt kordumatu, kuna tegemist on loodusliku kiviga. Samuti talub graniit nii kõrgeid kui ka madalaid temperatuure ning on seetõttu sobilik kasutamiseks ka välitingimustes.

Graniit köögitasapind Silver Pearl

Graniit köögitasapind Silver Pearl

Marmor on elegantne ja ajatu kivi, kuid köögitasapinnaks me seda väga ei soovita. Pigem tasub marmor valida vannituppa, sest tegu on poorse kiviga, kuhu kergemini plekid jäävad.

Vannitoa tasapind marmorist Carrara C

Vannitoa tasapind marmorist Carrara C

Kvartsiit on sarnaselt graniidile väga vastupidav materjal. Sobib hästi kasutamiseks nii sise- kui välitingimustes ning on vastupidav ka kodustele hapetele.

Kvartsiit köögitasapind Jadore

Kvartsiit köögitööpind Jadore

Järgmise sammuna mõtle läbi köögitasapinna materjali paksus

Kui materjal on valitud, on järgmine samm läbi mõelda köögitasapinna materjali paksus. Enimlevinud paksused looduskivil ja kvartsil on 20mm ja 30mm, keraamika puhul 12mm.

Ehkki paksem kiviplaat näeb kahtlemata välja parem, ei ole alati võimalik paksemat plaati kasutada näiteks selle kaalu tõttu. Siin on abi liimitud äärest või servaliistust, mis muudab materjali visuaalselt paksemaks. Esiliistu on võimalik liimida enam kui 100mm paksuseni.

Taj-Mahal-køkkenø-keramik

70mm liimitud esiserv köögitasapind Taj Mahal keraamika

Kivipindade servade puhul on valida ka erinevate servaprofiilide vahel. Enimlevinud servaprofiil on faasitud esiserv. Keraamika puhul kasutatakse tihti ka liimitud esiserva 20mm või 30mm paksuseni ning isegi 100mm. Põnevama kujunduse otsijatele pakub huvi hainina esiserv või antiikstiilis esiserv.

 

Kui on soov teha köögisaarele istumisala, tasub mõelda sellele, kuidas pinda kaitsta. Tehes istumisala kivist, saab teha töötluse ka altpoolt, et töötlemata kivi alumine pool ei hõõruks rõivaid ning oleks mugav istuda.

Taustaplaat ja pritsmeliist aitavad luua harmoonilise ja ühtse ilme sinu kööki

Köögi puhul on üks visuaalselt olulisemaid valikuid pritsmesein ehk köögi tagasein. Tihtipeale esimese valikuna mõeldakse plaatimisele või klaasist taustale, aga tegelikult saab ka selleks kasutada kivi – köögi tagaseina aitab kaitsta taustaplaat või pritsmeliist, mis köögitasapinnaga sobitades loob ühtse visuaalse efekti ning praktilise poole pealt on seda ka väga lihtne puhastada.

Köögitasapind ja taustaplaat kvartsist Calacatta Goldlight

Tasapind ja taustaplaat Calacatta Goldlight

Visuaalselt huvitav lahendus on kindlasti pritsmeliist, mille kõrgus tasapinnast on enamasti 50-250 mm ning see paigaldatakse otse seinale, köögitasapinna taha. See kaitseb valamu, pliidi ja tasapinna taga olevat seina toidu- ja vedelikupritsmete eest ja pakub silmailu. Samas on võimalik kasutada ka tasapinnaga samast materjalist taustaplaati, mis paigaldatakse samuti tahaseina aga juba ülemiste köögikappide kõrguseni.

keraamiline köögitasapind Storm Negro

Köögi töötasapind ja pritsmeliist Storm Negro

Kuidas paigaldada pliidiplaati ja valamut köögitsasapinda ning millised on uued trendid?

Köögitasapinna puhul on oluline välja valida pliit ja valamu, mis sobituvad tervikuga.

Pliidi puhul on praktiline ja visuaalselt kõige kenam pealtuputatud paigaldusviis. See tähendab, et pliidiplaat asetatakse freesitud raami sisse ning tasapinna ja pliidi vahele jääv riba täidetakse silikooniga. Nii ei pääse toidupuru ega vesi pliidi alla ning selle ümbrust puhastada on märksa lihtsam.

Silk-B-negro-uputatud-pliit

Ühe mugava nipina soovitame paigaldada pliidi taha köögitasapinna sisse ka ventilatsioonikubu, mis sobib iseäranis minimalistidele. Nii jääb köögis visuaalselt puhtam mulje ja kubu ei võta ka palju ruumi.

Uueks trendiks on tasapinna alla paigaldatav induktsioonpliit. See annab sulle võimaluse kasutada pliidi osa tööpinnana, eriti hästi sobib selline lahendus just köögisaartele või väiksematesse köökidesse.

Kui pliiti on parem paigaldada köögitasapinna pealtpoolt, siis valamut soovitame paigaldada pigem alt. See on kivist köögitasapindade puhul üks populaarsemaid paigaldusviise ja seda põhjusega – nii ei jää üleminekukohti ja tasapinda on ka lihtsam puhastada ning vedeliku ja puru otse valamusse pühkida.

silestone-snowy-Ibiza-.kjøkkenben-k-i-stein

Alt paigaldatud valamu tasapind Snowy Ibiza

Veel on võimalus valamu teha töötaspinnaga samast kivimaterjalist – selline käsitöövalamu lahendus jätab väga stiilse mulje ning on muutumas üha populaarsemaks.

Käsitöövalamu keraamikast Larsen Blanco

Uueks tulijaks on hübriid-valamu, millel valamu seinad on kivitasapinnaga samast materjalist ning põhi kvaliteetsest roostevabast terasest. Hübriid-valamu ülemineku tasapinnaga saab teha 45 kraadise nurga alla või T lahendusena.

Hübriid-valamu-cosmic-black-leather

Hübriid-valamu materjal Cosmic Black

Milline segisti valida ja kuidas paigaldada?

Valamuga käib käsikäes segisti, mis peab valamuga oma kasutusmugavuse ja disaini poolest sobima. Mõtle järgi, kas pesed köögis näiteks suuremaid potte – sel juhul võiks segisti olla kõrgem. Väga mugav lahendus on väljatõmmatav käsidušš, millega saab lisaks pesemisele mugavalt täita ka näiteks potte.

Võimalusel tuleks segisti paigaldada otse kivipinna sisse kuna valamu külge paigaldatud segistid võivad ajapikku hakata loksuma ning kui ühendus ei ole kindlalt kinni, siis hakkab koguma ka mustust mida on keeruline eemaldada.

Veesooned ja nõrgumisala on praktiline lahendu sinu köögitasapinnale

Köögitasapinnale lisavad praktilisust juurde süvistatud veesooned, mis aitavad liigse vee juhtida otse valamusse. Selline lahendus hoiab ära olukorrad, kus vesi hakkab köögipinnalt maha voolama ning võib seetõttu kahjustada tasapinna alust mööblit. Sinna on hea panna kuivama ka köögitarvikuid ning puu- ja juurvilju.

Nõrutusooned köögitasapind Lunar White

Nõrutusooned köögitasapind Lunar White

Veesoontega samaaegselt on võimaluseks köögitasapinda sisse freesida ka nõrgumisala, mis aitab nõude nõrutamisel tekkivat vett hoida kindlal alal.

nõrutusala

Nõrutusala ja veesooned

Põnevaid lahendusi kivist köögitasapindadele

Köögitasapinnale saab paigaldada erinevaid praktilisi mugavust ja silmailu pakkuvaid esemeid.

Ehkki seebidosaatori paigaldamise idee on paljudel juba olemas, soovitame meie paigaldada hoopis kaks seebidosaatorit – ühe nõudepesuvahendile ja teise kätepesuks. Nii on tasapind puhas ja korrektne ning puudub vajadus kätepesuks eraldi vannituppa minna.

Söögitarvikute hoiustamiseks on võimalik tööpinda paigaldada spetsiaalsed rennid. Nii on iga asi omal kohal ning saab kiirelt haarata, kui küpsetamishoog on sees.

Köögitasapinda saab paigaldada ka integreeritavaid pistikupesasid. Kasvav trend on twist, flip-up, pop-up, ning pistikutornid. Peale huvitava välimuse on need väga praktilised – nii ei pääse veepritsmeid pistikupesadesse ja vajadusel saab pistikupesad köögitasapinna sisse peita ja tasapinnale ruumi juurde saada.

Tänapäeval on suurem osa meie elektroonikast laetav läbi USB-pesa. Miks mitte paigaldada köögitasapinda nutiseadmete laadija? Nii saab ka köögis toimetades telefoni laadida.

Filmidest on paljudele tuttav prügihunt. See on mugav lahendus prügist vabanemiseks ning aitab vähendada ebameeldivat lõhna ning prügikoguseid. Prügihunt paigaldatakse äravooluklapi alla ning sinna võib panna kõik jäätmed, mida on võimalik purustada – prügihunt jahvatab tekkinud toidujäätmed pisikeseks ning suunab äravoolu.

LED-valgus on paljudes kodudes populaarne, sest loob hubase ilme. LED-valgustust on võimalik paigutada ka köögitasapinna alla, valgustades ja kaunistades uut kööki silmapaistval viisil.

Kivist köögitasapinna led valgus

Tekkis huvi meie kivist köögitasapindade vastu?

Võta meiega ühendust ja leiame koos sulle sobiva lahenduse!

Küsi pakkumist

 

20.10.2022