selene-super-blanco-gris-pulido-honed--moon-gris-abujardado-1-100

Kuidas valida ideaalne köögi tagasein

Köögi remonti planeerides mõeldakse funktsionaalsele köögimööblile, usaldusväärsele tehnikale ning vastupidavatele ja ilusatele tasapindadele, ent köögi tagasein jääb enamasti esialgu tähelepanuta – seda teenimatult. Köögi taustaplaat on väga praktiline ja kaitseb seinu määrdumise eest, ent on ka köögikujunduses kui kirss tordil, sidudes köögi üheks tervikuks. Räägime lähemalt, kuidas ja millist köögi tagaseina valida.

Levinuim valik on kahtlemata väike keraamiline plaat

koogi-tagasein-vaike-keraamiline-plaat

Kõige enam kohtab köökides väikseid keraamilisi plaate. Keraamika kasuks räägib soodne hind ja see, et erinevaid plaate on nii palju, et valik jääb vaid fantaasia taha kinni.

Kui otsustad keraamiliste plaatide kasuks, on kõige olulisem pidada silmas vuuke. Kui veedad köögis palju aega ning valmistad erinevaid hõrgutisi, mis võivad seintele pritsida ja jätta raskelt mahatulevaid plekke, ei tasuks valgeid vuugivahesid valida, sest nende puhastamine ja uuendamine võib olla paras peavalu.

On ka võimalik teha vuugivaba köögi tagasein, kui tellida ühes tükis keraamiline taustaplaat. See jätab ühtse ja harmoonilise mulje, eriti kui tellida tasapind ja taust samast materjalist – see püüab kindlasti külaliste pilke.

Valida on võimalik ka erinevaid paksuseid – ehk pole köögi tagaseinal vaja kõige paksemat plaati ning õhema plaadi valides saab kokku hoida kena kopika ja mis seal ka salata, ka köögis hädavajalikku ruumi.

Klaas – efektne välimus, mis nõuab siiski parajalt hoolt

koogi-tagasein-klaas

Klaasist köögiseina katted on väga efektne lahendus ning valikut ka jagub. Pakutakse fotoklaase, värvitud klaase ning viimasel ajal on pilkupüüdvaks valikuks peegel, mis jätab eriti stiilse mulje.

Küll aga tasub see otsus hoolega läbi mõelda, sest klaas sobib paremini inimesele, kes kas ei tee nii tihti süüa või pole tal midagi tihti lapiga pühkimise vastu, sest klaas kipub kergelt määrduma ja veepritsmeid külge võtma.

Laminaat sobib hästi ka seina

koogi-tagasein-laminaat

Nii nagu põrandatelgi, ei ole laminaat köögiski sugugi mitte võõras materjal ning seda kasutatakse tihti köögi taustaplaadina. Laminaat on iseenesest lihtsasti puhastatav materjal ning plekidki ei jää väga kergelt välja paistma. Kuid kindlasti tasuks laminaati hoolega valida, sest ehkki on olemas väga ilusaid ja tõetruusid laminaate, jätavad paljud neist ka üsna kunstliku mulje.

Kivi – ajatu ja elegantne

Kui valitud on kivist tasapind, on väga hea viis ühtse mulje jätmiseks ka köögi taustaplaat lasta lõigata kivist. Kivi on võimalik lõigata ja paigaldada nii, et liitekohad jäävad praktiliselt nähtamatuks ja nii tekib tasapinna ja taustaplaadi vahel harmooniline esindusliku välimusega tervik.

Heaks valikuks on näiteks graniit, mis on äärmiselt vastupidav, kuid välimuselt luksuslik materjal.
Palju kasutatakse köökides ka kvartskivi, mis on küll tehislik materjal, ent näeb välja nagu looduslik kivi ja on üks kergemini hooldatavaid materjale köögis kasutamiseks.

Küll aga ei tohi unustada, et kivipinnad on loomult väga vastupidavad ning on mõeldud ajatu valikuna, mis peab vastu aastakümneid. Nii et tähtis on teha läbimõeldud valik, mida niipea välja ei vaheta.

Küsimused, mida endalt köögi tagaseina valides küsida:

Mis toonis dekoratiivne taustaplaat võiks olla?

Väga stiilne ja ajatu lahendus on, kui köögi tagasein ja tasapind moodustavad omavahel terviku, aga julgemad võivad hoopiski võtta teise suuna – et taustaplaat oleks tasapinnale kontrastiks või vastupidi. Rusikareegel ütleb siiski, et liiga kirjuks minna ei tasu, sest see võib lõpuks jätta “sassis” mulje.

Kui palju sa tegelikult köögis aega veedad ja palju armastad koristada?

Kui armastad köögis kokata ning sinu söögitegemise käigus kipub seintele pritsima tomatikastet ja õli, sobib sulle ilmselt paremini vastupidav materjal, mida on kergem puhastada. Kes ikka tahaks pärast kokkamist veel terve õhtu koristamisega tegeleda?

Kas soovid ajatut kööki või eelistad stiili tihti muuta?

On neid, kes eelistavad, et nende köök oleks kvaliteetne ja vastupidav aastakümneid, aga on ka neid, kes armastavad tihti remonti teha ja kodusisustust muuta. Kui tahad kauakestvat lahendust, oleks mõistlikum investeerida korralikku köögi tagaseina, mis näeb ka aastate pärast välja nagu uus, ent kui planeerid peas juba järgmist köögiremonti, on heaks valikuks näiteks soodsamad keraamilised plaadid.

Tekkis huvi kivist köögi tagaseina vastu?

Küsi pakkumist

10.02.2022