Aurora-white-blanco-valamu

5 nippi, kuidas puhastada valamut või kraanikaussi

Tihti arvatakse, et köögi kraanikauss on väga puhas, sest peseme seal ju oma toiduaineid, nõusid ja käsi. Kuid tegelikult on see ekslik – kraanikaussides pesitsevad bakterid ja võib isegi öelda, et kraanikauss on üks kõige räpasemaid kohti kogu kodus! See aga ei tähenda, et peaks ehmatama ning iga päev kraanikaussi desinfekteerima. Piisab lihtsatest nippidest, et kraanikauss oleks alati hügieeniline ja puhas.

Puhasta kraanikaussi hoolega!

Kraanikausi puhastamiseks on hea seda hõõruda puhastusvahendi ja harja või švammiga. Puhastusvahendite osas on mõned erisused, olenevalt sellest, mis materjalist kraanikauss on. Näiteks roostevaba terase puhul võib kasutada söögisoodast ja veest pastat ning loputada valge veini äädikaga.
Portselanist või kivist kraanikaussi tasub aga puhastada õrna puhastusvahendit.

Tähtis on aeg-ajalt kraanikaussi ka desinfitseerida. Eriti lihtne on käepäraste vahenditega desinfitseerida roostevabast terasest kraanikaussi. Selleks tuleb täita spreipudel suhtes 1:1 valgeveiniäädika ja veega. See tapab suurema osa baktereid.

Kivist kraanikausis võib aga segada kokku kuum vesi ja antibakteriaalne seep, mis sama töö ära teeb.

Ära unusta puhastada ka raskesti ligipääsetavaid kohti

Kraanikausi puhastamise juures ei piisa lihtsalt lapist või švammist, sest palju on väikseid kohakesi, kuhu mustus koguneb. Võib kasutada vett ja valgeveiniäädikat, et sealt mustus lahti leotada. Hea nipp on puhastada väiksemaid kohti spetsiaalselt selle jaoks hoitud hambaharjaga, mis laseb kergemini ligi pääseda.

Ära lase toidujääkidel liiga kaua kraanikausis olla!

Tihti kui peseme nõusid, jäävad kraanikaussi söögijäänused või õli. See annab suurepärase kasvulava bakteritele, aga ummistab ka torusid. Seega on tähtis kraanikauss kindlasti pärast pesemist puhtaks teha.

Ära unusta puhastada ka puhastusvahendeid!

Kõige mustem osa kraanikausi juures on aga hoopiski švamm või lapp, mida kasutad kogu köögi puhastamiseks. Need koguvad endasse baktereid, seda enam, kui need jäävad niiskeks. Seega on väga oluline need pärast iga kasutuskorda kuuma veega korralikult pesta ja kuivama asetada. Kindlasti ei tohiks švammi ja lappi kasutada liiga kaua või veel hullem – kuni need ebameeldivalt lõhnama hakkavad.

Niisamuti on oluline pesta ära hoidik, kus sa švammi hoiad ja kõik muu, mis su kraanikausi juures seisab.

Lase kraanikausil kuivada!

Mõistagi töötatakse kraanikausi puhul veega, kuid tähtis on silmas pidada, et bakterid arenevad just niiskes keskkonnas. Kui lased oma kraanikausil kenasti kuivada või isegi kuivatad selle lapiga pärast kasutamist, ei ole bakteritel nii palju võimalust areneda ja levida.

 Kokkuvõtteks:

  • Et köök oleks hügieeniline ja puhas, puhasta oma kraanikaussi regulaarselt õrna pesuvahendi ja lapiga
  • Ära unusta ka aeg-ajalt desinfitseerida, et hävitada ohtlikud bakterid
  • Puhasta toidujäägid kohe kraanikausist ära
  • Vaheta švammi, et seal ei leviks niiskuses bakterid
  • Ära hoia kraanikaussi kogu aeg niiskena!
  • Kui hoiad oma kraanikausi regulaarselt puhtana, saad olla kindel, et sinu kodus on tervislik keskkond
10.05.2022