Kvarts töötasapinnad: 8 kõige olulisemat küsimust!

Kööki sisustades tuleb välja valida nii mööbel kui ka tehnika, ent üks olulisemaid küsimusi on see, millise töötasapinna kasuks otsustada. Leiab ju see köögis kõige rohkem kasutust. Ehkki lahendusi on erinevaid ja mitmesuguses hinnaklassis, siis eelistatakse köökides üha enam vastupidavaid ja pilkupüüdvaid kivist töötasapindu. Eriti populaarsed on dekoratiivsed ja looduslikku kivi imiteerivad kvarts töötasapinnad.

Looduslikud-kvartsikristallid

1. Mis on kvarts?

Looduslikult on kvarts maakoores levinud mineraal ning see kuulub väga paljude kivimite koosseisu. Suure kvartsisisaldusega on näiteks graniit, gneiss, kvartsiit ja liivakivi. Kvartsile on iseloomulik suur vastupidavus keemilisele murenemisele. Samuti on kvarts väga kõva mineraal, mis muudab selle peaaegu et kulumiskindlaks materjaliks.

2. Mis on kvartskivi?

Kvartskivi on tööstuslikult toodetud materjal, mis koosneb looduslikust kvartsipurust (93%) ning side- ja värvainetest (7%). Rahvakeeli kutsutakse kvartskivi veel tehiskiviks, kunstkiviks ja komposiitkiviks ning nagu nimigi ütleb, on see inimese poolt valmistatud. Vaatamata tööstuslikule tootmisele on selles siiski säilinud kõik loodusliku kvartsi head omadused, nagu näiteks kuumakindlus, vastupidavus ja väga väike poorsus. Ka välimuselt meenutavad kvartskivist valmistatud töötasapinnad päris kivi, kuid neid on oluliselt lihtsam hooldada kui looduslikust kivist alternatiive.

3. Kuhu kvarts töötasapinnad kõige paremini sobivad?

Kvarts töötasapinnad sobivad kõikjale siseruumidesse, näiteks kööki või vannituppa, ent need mõjuvad pilkupüüdvalt erinevates siseviimistluselementides kasvõi lauaplaadina või seinas. Küll aga ei sobi kvarts töötasapinnad välitingimustesse, sest otsene päikesevalgus võib kivi värvi aastate jooksul tuhmiks muuta.

4. Millised on kvarts töötasapinna plussid ja miinused?

Kvarts töötasapinnad on erakordselt tugevad. Mohsi skaala järgi on kvartsi tugevuse aste 7, võrdluseks teemandil on see 10. Just seetõttu on kvarts töötasapinnad äärmiselt vastupidavad löökidele ning kriimustustele. Näiteks võid töötasapinna peal rahuliku südamega liha lõigata, ehkki väga tugev löök noa otsaga või raske metallesemega võib pinda siiski kahjustada. Kõige turvalisem on siiski alati kasutada lõikelauda.

Küll aga tasub meeles pidada, et kvarts töötasapinnad ei talu väga suurt kuumust. Lühikeseks ajaks võid kuuma poti töötasapinnale küll panna, ent kindlam on alati kasutada kuumaalust, sest termošoki tulemusel võib kvarts mõraneda. Lisaks võib kuuma mõjul hakata sulama kvartskivi koostises olev vaik ning see võib töötasapinna välimuse rikkuda. Eriti tundlik võib tasapind olla nõrgemates kohtades, nagu näiteks ääred ja augukohad.

Lisaks tugevusele on kvarts köögi tasapinnaks väga hea valik, sest erinevalt looduslikest kividest on selle imamisvõime viidud peaaegu miinimumini. Näiteks kui poorsete marmorist töötasapindade puhul tuleb olla väga ettevaatlik punase veini, kohvi, tee, õlide ja happeliste puuviljadega, siis kvarts töötasapinnad on plekke tõrjuvad ning igapäevases hoolduses piisab üksnes veest ja tavalisest seebist.

Kodusisustajate seas on kvarts töötasapinnad populaarsed, sest kvarts on dekoratiivne ning valida saab väga paljude erinevate värvitoonide ja mustrite vahel. Eriti palju on saada just heledamaid toone. Samuti kiidetakse kvarts töötasapindade puhul ka nende muutumatut ja ühtlast värvitooni.

5. Miks just kvarts, aga mitte graniit?

Kvartsil on võrreldes graniidiga praktiliselt identsed omadused. Et aga graniidi puhul on tegu loodusliku kiviga, siis on selle poorsus mõnevõrra suurem, mis omakorda muudab selle plekkidele vastuvõtlikumaks. Ka vastupidavuse osas on tööstuslikult valmistatud kvartskivi graniidist kraadi võrra kangem. Lisaks on ka kvartskivi tonaalsus ühtlasem ning ei esine looduslikke anomaaliaid nagu graniidi puhul. Samas paljudele on just selline looduslähedus ja autentsus eriti südamelähedane.

Kui sul puudub konkreetne soov materjali, värvuse ja mustri osas, siis võib köögitasapinna valimine olla üpris keerukas ja aega nõudev.

6. Kui palju kvarts töötasapinnad maksavad?

Ühtset hinnasilti on nii kvartsist kui ka teistest kivist töötasapindadele keeruline külge panna. Kui uurida internetist kivipinna ruutmeetri hinda, siis võib sellele veel pool juurde panna. Toormaterjali hind moodustab lõpphinnast umbes 50%, ent teine osa lisandub töötluse, mõõdistuse ja paigalduse eest. Ent see on väärt investeering, sest kui kivist töötasapinda õigesti hooldada, siis kestab see aastakümneid.

 

7. Kuidas kvarts töötasapinda hooldada?

Kvarts töötasapinnad on äärmiselt lihtsasti hooldatavad ning selle poleeritud pinnad ei vaja eraldi immutamist. Kui tasapind saab mustaks, siis tasub see kohe lapiga üle tõmmata, et plekk ei saaks kuivada ega kivisse imenduda.

Igapäevaseks hoolduseks on kõige parem kasutada niisket (mikrokiust) lappi, sooja vett ja vajadusel neutraalse pH-ga pesuvahendit. Tugevamate plekkide eemaldamiseks võiks kodus olemas olla spetsiaalsed kvartskivi jaoks mõeldud vahendid. Vältida tasub väga happelisi ja pleegitusaineid sisaldavaid puhastusvahendeid, samuti on kvarts tundlik abrasiivsete materjalide suhtes. Peale vahendi kasutamist tuleb töötasapind veelkord vee ja pesuvahendiga üle pesta.

8. Mida tasub arvestada töötasapinna paigalduse puhul?

Töötasapinna valmistamiseks lõigatakse kvarts sobivaks suuruseks ning servad ja pind töödeldakse. Kõige mõistlikum on nii materjal, töötlus, mõõdistus kui ka paigaldus tellida ühest kohast, sest siis võib kindel olla, et töötasapinna paika panemine läheb ladusalt.

Kui vajad võimalikult hooldusvaba ja kauakestvat kivitasapinda, siis kvarts on väga hea valik!

Tutvu meie valikuga!

kvarts töötasapinnad

Tekkis huvi kvarts töötasapinna vastu?

Võta meiega ühendust ja leiame koos sulle sobiva lahenduse!

Küsi pakkumist

17.02.2022