Kuidas valida sobiv töötasapind kööki?

Kui teil puudub konkreetne soov materjali, värvuse ja mustri osas, siis võib köögitasapinna valimine olla üpris frustrueeriv. Valikus on mitmeid erinevaid materjale ja kordades rohkem erinevaid mustreid.

Kui mustri ja värvuse valimine on paljuski subjektiivne ja isikliku maitse küsimus, siis materjalide taga on puhas füüsika. See postitus seletab erinevate materjalide erinevaid omadusi ning sobivust kööki, põrandale, vannituppa ja välisfassaadile.

Kõik materjalid ei ole loodud võrdseks!

Töötasapinnad kivist võivad omaduste poolest paljuski erineda. Mõned materjalid on poorsemad ehk imavamad (marmor) ning teised on jäigemad (keraamika). Vastavad omadused määravad selle, kus konkreetseid töötasapindasid oleks soovitatav kasutada.

Tasaasapind, mis on kasutusel köögis, saab tunduvalt rohkem kasutust kui näiteks vannitoas. See tähendab kokkupuudet erinevate ainetega nagu näiteks vesi, soolad, mineraalid, happed või muud määrdumist tekitavad ained, mida vannitoas ei kasutata. Poorsematesse materjalidesse võivad erinevad plekid sisse imenduda ja selle koledaks muuta, kui tasapinda korralikult ei hooldata. Kõige kõrgema imavusega materjalid on marmor ja hele graniit, seda me soovitame pigem vannituppa. Ideaalsed tasapinnad kööki on tume graniit, keraamika ja kvart.

Omadused vastavalt materjalidele

Järgnev tabel on lihtsustatud ülevaade materjalide põhiomaduste kohta. Seda on hea kasutada spikrina, kui hakkad endale kööki, vannituppa, põrandale või välisfasaadile kivimaterjali valima.

 
Tume graniit Hele graniit Kvarts Keraamika Marmor
Kõvadus/jäikus 7 6 6-7 8 4-6
Vastupidavus määrdumisele Väga hea Hea Väga hea Väga hea Madal- Hea
Vastupidavus kriimustustele Väga hea Väga hea Väga hea Suurepärane Madal
Kuumustaluvus Väga hea Väga hea Hea Suurepärane Hea
Imavus Vähe imav Imav Väga vähe imav Väga vähe imav Imav
Poorsus % 0-0,2 0,2-0,5 0,01 0,01 0,3-0,5

All vaatleme erinevaid kivimaterjale lähemalt ning kõrvutame nende plussid ja miinused. Tootjana on meie kohus tuua välja iga materjali tugevuse kõrval ka selle nõrkused

Graniit – heledal ja tumedal graniidil on erinevad omadused


Plussid: dekoratiivne, kuumakindel, muster ja toon varieeruvad
Miinused: Hele graniit on mõnevõrra imavam kui tume.
Sobib kasutada: köögis, vannitoas, välisfassaadil, põrandal

Graniit on magma tardumisel tekkinud vulkaaniline kivim. Loodusliku päritolu tõttu on graniidil unikaalne värv, iga kivi toon ja muster on kordumatu. Kuigi hele graniit on mõnevõrra imavam kui tume graniit, sobivad mõlemad kasutamiseks kogu majapidamises – köögis, vannitoas, välisfasaadil ja põrandal.

Oma vulkaanilise päritolu tõttu kannatab graniit kõrgeid temperatuure. Hea kuuma- ja külmakindluse tõttu sobib graniit ideaalselt kööki – kuumad pannid, kastrulid ja ahjupotid võib asetada otse töötasapinnale!

Graniidist tasapinda on lihtne puhastada, üldjuhul piisab niiskest lapist, kuigi heledat tooni graniidi puhul võiks kord-kaks aastas kasutada ka marmori puhastamiseks mõeldud aineid. Parima tulemuse igapäevasel puhastamisel annab puhta kuiva rätikuga poleerimine.

Vaata meie graniidist tooteid

 

Marmor – ülidekoratiivne aga imav materjal

Plussid: ülidekoratiivne, ainulaadse mustriga; muster ja toon varieeruvad
Miinused: imab märkimisväärselt vedelikke, kriimustub kergesti, tuhmistub, jätab sisse õli- ja rasvaplekke; muster ja toon varieeruvad; peab arvestama looduslike defektide olemasoluga
Sobib kasutada: hästi vannitoas ja välisfassaadil, vähem köögis
Ei soovita kasutada: köögis intentensiivse kasutuse korral

Neile, kelle süda ihkab looduslikku valget kivi, on marmori kõrval vähe alternatiive. Siiski sobib looduslik marmor paremini vannituppa ja välisfassaadile

Köögi töötasapinnana nõuab marmor äärmist ettevaatlikkust ja korralikku hooldamist. Kuna marmor on pehmem ja poorsem kui graniit, kriimustub ja määrdub ta üsna kergesti. Eriti ettevaatlik tuleb olla selliste ainetega nagu punane vein, kohv ja tee, õlid ning mahlad. Joogitasside ja -klaaside asetamisel tasapinnale tuleks alati kasutada aluseid vältimaks vedelike imbumist marmorisse. Ka otsene kokkupuude happeliste puuviljadega võib marmori välimust/värvi rikkuda.

Kui marmori eest hästi hoolt kanda, võib ta ka köögis aastaid kaunina säilida. Marmorpinna igapäevases hoolduses tuleks happelisi pesuvahendeid vältida.

Vaata meie marmorist tooteid

Kvarts – ei talu järsku kuumust


Plussid: laia värvivalikuga, dekoratiivne, muster ja toon varieeruvad vähem, võrreldes graniidi ja marmoriga; hea alternatiiv marmorile, sest puuduvad looduslikud defektid; võimalus tellida samast materjalist valamu
Miinused: ei talu suurt kuumust ega otsest UV-kiirgust
Sobib kasutada: köögis, vannitoas, põrandal
Ei soovita kasutada: välisfassaadil

Kvarts on tööstuslikult valmistatud materjal, mille imamisvõime on viidud peaaegu miinimumini. Antud materjali üheks peamiseks eeliseks võib pidada ka seda, et tänu ühtlasele struktuurile ja suurele värvivalikule võimaldab selle materjali kasutamine tuua kööki isikupära.

Kvarts materjal ei talu suurt kuumust, soovitatav on kindlasti kasutada kuumaalust. Üldiselt on aga kvartsist töötasapinda lihtne hooldada. Poleeritud pinnad ei vaja eraldi immutamist, juhul kui neid kasutatakse siseruumides. Puhastamiseks piisab soojast veest ja seebist, poleerimiseks on parim puhas ning kuiv köögirätik.

Vaata meie kvartsist tooteid

 

Keraamilised tasapinnad – kuuma ja kriimustuse kindlad


Plussid: dekoratiivne, vastupidav ilmastikutingimustele, hea alternatiiv marmorile, sest puuduvad looduslikud defektid. Kõrge kuumustaluvus.
Miinused: väga jäik, ei talu otsest lööki
Sobib kasutada: köögis, vannitoas, välisfassaadil, põrandal

Keraamika on tööstuslikult valmistatud materjal, mis koosneb looduslikest komponentidest. Keraamilistel töötasapindadel on erakordselt hea vastupidavus kriimustus-, kuuma- ja vedelikukahjustustele, mistõttu vajavad nad minimaalselt hoolt. Keraamiliste materjalide ainsaks miinuseks võib lugeda nende jäikust, tugeva ja otsese löögikorral võib keraamiline materjal mõraneda. Seega ei soovita keraamikat kasutada kohtades, kuhu on vaja paigutada väga raskeid esemeid.

Vaata meie keraamikatooteid

Kokkuvõtvalt võib öelda, et töötasapinda valides tuleks mõelda oma senise köögi, vannitoa jne. kasutuskogemuse peale. Kui köögis toimub pidevalt suuremat sorti kokkamine, mille käigus kasutatakse erinevaid määrdumist tekitavaid aineid, ei ole looduslik marmor kindlasti parim valik. Igal materjalil on omad plussid ja miinused. Kasuta seda artiklit ning linke meie materjalidele spikrina, et leiaksid endale sobivaima lahenduse. Samuti soovitame võtta ühendust meie kogenud müügiesindajatega, kes oskavad alati parimat nõu anda!

Küsi meilt kindlasti tasuta pakkumist endale meelepärastele materjalidele!

Küsi pakkumist

 

01.02.2021