Hestia köök eesti kaugelt

5 nippi, kuidas puhastada köögi töötasapinda

Puhas köök on oluline hügieeni seisukohast. Töötasapinnale satub enim mustust, toidujääke, vedelikke ja muud, seega on selle puhastamine väga tähtis, et valmistatud toit oleks tervisele hea ega saastuks. Kuid puhas töötasapind muudab ka köögi visuaalselt korrastatuks ja nii püsib see ka kauem kui uus. Siin on viis nippi, millele võiks mõelda seoses köögi töötasapinna puhastamisega, et köök oleks hügieeniline ja tasapind puhas ja särav.

1. Puhasta köögita töötasapinnalt plekid kohe ära!

Söögitegemise käigus tekib ikka plekke, mis tunduvad esmapilgul kahjutud, kuid tegelikult muutuvad üsna ohtlikuks, kui need kauaks jätta – seda eriti juhul, kui tegu on näiteks kastmeplekkidega. Seega esimese abimehena tasub iga plekk kiirelt maha pühkida, kasvõi lihtsalt paberrätikuga, kuni tasapinna söögitegemise lõpetades põhjalikumalt puhastad. Nii väldid bakterite levikut, aga ei pea ka hiljem liiga palju hõõruma, kui plekk on juba kuivanud.

2. Ära kasuta lappi liiga kaua!

Enamasti puhastatakse töötasapindu kas lapi või švammiga. Kui lappe ja švamme liiga kaua kasutada, hakkavad seal arenema bakterid ja võib tekkida hallitus. Nii et lapid peaks pärast pühkimist korralikult ära pesema ja kuivatama. Vahetada võiks lappi vähemalt iga paari nädala tagant ja vana ära visata.  Korduvkasutatavad lapid, mikrofiiberlapid või rätikud võiks aga pesema panna pärast päevast kasutamist ning igal hommikul puhas lapp välja võtta.

Lisanipp!

Lappe on väga hea puhastada mikrolaineahjus – see tapab 99,9% bakteritest! Ära ainult sõrmi ära kõrveta ja lase lapil pärast mikrolaineahjus puhastamist natuke jahtuda.

3. Hoia töötasapinnad kuivana!

Bakterid ja hallitus armastavad niisket keskkonda. Kui hoiad oma tasapindu kuivana, piirad mikroobide arengut. Seega tasub isegi pärast puhastamist alati köögi tasapind kuiva lapiga üle käia, et see niiskeks ei jääks.

Lappi vajavad ka kohad, mis enam niiskust saavad, näiteks tasapind pliidi kõrval, kus võib keetmisest tekkida aur.

4. Kasuta õigeid puhastusvahendeid!

Kõige lihtsam ja kättesaadavam viis on puhastada töötasapindu sooja seebiveega. Küll aga peab silmas pidama, et see ei hävita mitmeid baktereid, nagu näiteks salmonella, kolibakter ja stafülokokk.

Nii et aeg-ajalt tasuks teha köögi töötasapindadele süvapuhastust ja need desinfitseerida. Selleks võib kasutada mõnda valmis puhastusvahendit või teha ise kloori baasil. Kõik oleneb sellest, mis materjalist su köögi tasapind on – kindlasti kasuta õiget puhastusvahendit, mis sellele liiga ei teeks.

Pea meeles!

Ära kunagi kasuta kangeid puhastusvahendeid nii, et need satuks toidule!

5. Hoolda köögi tasapinda vastavalt selle materjalile:

  • Keraamiline tasapind on tänulik, kui puhastad seda iga päev niiske mikrokiust lapi ja sooja veega. Kasutada võib neutraalset, kergelt leeliselist või kergelt happelist pesuvahendit. Kindlasti peaks vältima väga happelisi ja pleegitusaineid sisaldavaid vahendeid.
  • Marmori puhastamiseks sobib niiske lapp, soe vesi ja vajadusel neutraalne või õrnalt leeliseline puhastusvahend. Eelistada võiks vahendeid, mis on loodud spetsiaalselt loodusliku kivi puhastamiseks. Kindlasti ei tohiks marmorit hõõruda traatkäsnaga!
  • Graniit, sarnaselt marmorile, ei taha väga happelisi ja söövitavaid puhastusvahendeid ning eelistatavalt võiks kasutada spetsiaalselt kivile mõeldud puhastusvahendeid.
  • Kvartsist tasapinna igapäevaseks puhastamiseks soovitame kasutada niisket (mikrokiududest) lappi, sooja vett ja vajadusel neutraalset (pH 7), õrnalt leeliselist (pH 8-10) või õrnalt happelist (ph 4-6) pesuvahendit.
  • Laminaadile sobib iga õrn pesuvahend, mida võib kanda otse plekile.
  • Roostevabast terasest köögi tasapinda võib puhastada seebiveega või õrna nõudepesuvahendiga. Suuremate plekkide jaoks võib kuumutada valge veini äädikat ja loputada veega.

Oleme oma blogis pikemalt välja toonud, kuidas hooldada ja puhastada erinevatest materjalidest köögi töötasapindu. Blogist leiad nõuandeid, kuidas hooldada keraamikast töötasapinda, marmorist töötasapindagraniidist tasapinda ja kvartsist töötasapinda.

10.05.2022