Marmor verde guatemala kivist vannituba

Milline niiskuskindel töötasapind valida vannituppa?

Kindlasti oled mõelnud, milline niiskuskindel töötasapind on parim valik vannituppa? Vaatame otsa erinevatele materjalidele ning leiad kindlasti küsimusele vastuse.

Millest siis ikkagi alustada, kui on soov oma vannituba ümber kujundada või värskendada? Arvesse tuleb võtta paljusid olulisi aspekte, et vannitoa uuenduskuur õnnestuks hästi ja kvaliteetselt. Esmalt tuleks ära teha mõõdistused, et teada saada vannitoa täpne kogupindala. Käsikäes torustiku ja elektrijuhtmete paigutuse muutmise või samaks jätmise planeerimisega saab hoolikalt teha mõõtmisi vannitoa uue mööbli ning töötasapinna võimalikele mõõtudele. Vannituba erineb aga teistest eluruumidest oma kõrgema niiskustaseme poolest.

Kivist töötasapind sinu vannitoas

Kuigi ahvatlev võib olla kivist töötasapinna valimine vannituppa just selle välimuse tõttu, on ehk olulisim silmas pidada materjali kvaliteeti ning vastupidavust. Töötasapinnaks saab vannitoas kasutada veel paljusid erinevaid materjale, näiteks MDF mööbliplaati kui ka puitu. Töötasapinna materjale on lihtsaim omavahel võrrelda veekindluse ehk materjali poorsuse, kulumiskindluse kui ka pinnakatte töötluse poolest. Nahkseid ja tekstuurseid pindasid ei ole soovituslik vannitubades kasutada. Kivist niiskuskindel töötasapind on kindel valik, mille puhul võrreldes teiste materjalidega on imavus väiksem, kuid ilusate värvide ja mustritega mänguruum suurem.

Vannitubades kasutatakse kivi eeskätt horisontaalpinnal, otsast lõpuni kivist tehtud vannitoamööbel ei ole Eestis veel kuigi levinud. Valamukapid võivad olla tööpinnaga või uputatava valamuga, mis moodustavad ühtse terviku, omades juba ka tööpinna osa. Selline lahendus on alati niiskuskindlam, kuna ei esine nii palju liitekohti, kus vesi karkassi tungiks. Ühtne pind tehakse valmis täpselt tellitava vannitoa mõõtudes ja põhimõtteliselt on see igavene. Kui kasutamise tulemusena tekivadki aastate jooksul mõned kriimud, saab need poleerimisega eemaldada. Tööpinnaga ja pinnapealse valamuga vannitoamööbel võib olla aga omanäolisem ja stiilsem.

NB – Võrdluseks tasub märgata, et odavamatel mööblitel tehakse töötasapind niiskuskindel, aga muu karkass kõige odavamast materjalist, mis ei ole jällegi veekindel. Kunstkivist valamu tasapind sobib kõrgsurvelaminaadist mööbliustega hästi kokku. Jälgi, et ka karkass oleks niiskuskindel.

Et kõike mitte veelgi keerulisemaks teha, vaatame järgnevalt näiteks erinevate kivist töötasapindade puhul nende poorsust ehk kuivõrd niiskust hülgavad enimlevinud kivitöötasapinnad on. Poorsematesse materjalidesse võivad erinevad plekid sh veeplekid sisse imenduda ja selle inetuks muuta, kui töötasapinda korralikult ei hooldata.

Kvartsist niiskuskindel töötasapind

Kvarts on tehismaterjal ning sellest valmistatud tööpinnad on tehtud konstrueeritud kivist, mis on moodustatud jahvatatud kvartsi, vaikude ja polümeeride kombinatsioonist, et luua väga tugev materjal. Selle kulumis- ja niiskuskindlad omadused aitavad säilitada selle kauni välimuse, muutes selle heaks pikaajaliseks investeeringuks igasse ruumi sh vannituppa. Kvartsi imavus on viidud tehislikult miinimumini ning seda on väga lihtne hooldada. Tänu sellele sobib kvartsi ideaalselt kasutada materjalina ka dušinurkades. Kvartsist tööpind oma mittepoorsusega takistab ka bakterite kasvu ja muudab selle hügieenilisemaks.

Kvartsist töötasapinna plussid:

  • laia värvivalikuga,
  • dekoratiivne,
  • muster ja toon varieeruvad vähem

Võrreldes graniidi ja marmoriga, on kvarts hea alternatiiv marmorile, sest puuduvad looduslikud defektid, võimalus tellida samast materjalist valamu.

Keraamiline niiskuskindel töötasapind

Keraamika on heaks alternatiiviks näiteks marmorile ja teistele looduskividele. Selle tasapind valmistatakse kõrgel kuumusel töödeldud keraamilisest plaadist, mis lõigatakse sobivaks suuruseks ning servad ja pind töödeldakse. Keraamilisest materjalist töötasapinnad ei vaja impregneerimist, kuna need on mitteimavad.

Dekton sirius keraamiline taspind

Dekton Sirius keraamiline tasapind

Vannitoa keraamilise töötasapinna plussid:

  • dekoratiivne
  • lai värvi- ja mustri valik
  • tahvlid on identse mustriga
  • väga vähe imav materjal

Graniidist vannitoa töötasapind

Oma loodusliku päritolu tõttu on graniidil unikaalne värv, iga kivi toon ja muster on kordumatu. Kuigi hele graniit on mõnevõrra imavam kui tume graniit, sobivad mõlemad siiski kasutamiseks vannitoas. Heledat tooni graniitpindasid peaks kindlasti töötlema kord aastas, tumedat tooni pindasid 1-2 aasta tagant. Sobiva vahendi saab Diastone`st või ka jaekaubandusvõrgust. Sõltuvalt kasutusastmest ja graniidi tüübist soovitame kordustöötlemist kuni paari aasta tagant spetsiaalselt looduskivi jaoks mõeldud impregneerimisvahendiga.

Vannitoa tasapind graniidist Star Galaxy

Vannitoa tasapind graniidist Star Galaxy

Graniit töötasapinna plussid:

  • väga dekoratiivne
  • ainulaadne välimus
  • vastupidavus plekkidele

Teisalt võib graniidis esineda looduslikke mikropragusid.

Marmorist töötasapind vannituppa

Marmor on poorse tekstuuriga unikaalse mustriga naturaalne kaunis looduskivi. Töötasapinna materjalina on see küll väga luksuslik ja dekoratiivne, kuid omadustelt on pehmem ja poorsem kui näiteks graniit. Sõltuvalt kasutusastmest ja marmori tüübist soovitame kordustöötlemist vähemalt kord aastas spetsiaalse marmori jaoks mõeldud impregneerimisvahendiga.

NB –  Kvartsist, keraamikast, graniidist või marmorist töötasapinnad ja küljepaneelid vannitoas on sisuliselt eluaegsed ning neid on ka lihtne hooldada, kuna kuivanud veeplekke pole peaaegu nähagi. Seetõttu on kivi paslik kasutada ka näiteks sisseehitatud vanni ääres. Eriti luksuslikult mõjub kvartsi või marmoriga ümbritsetud vann!

Kokkuvõtteks võib öelda, et kivist töötasapind on sinu vannituppa parim valik. Kuna vannituba on niiskem ruum kui teised eluruumid kodus, ei tasu valikut teha ainult kivi ilu põhjal. Oluline on hinnata kivi kvaliteeti vannitoa puhul just kivi poorsuse ning sellest tulenevalt imavuse osas. Õige hoolduse korral kestavad kivist mööbel kui ka töötasapind sinu vannitoas pikki aastaid.  Sisuliselt on artiklis väljatoodud kivid töötasapinnana kõik niiskuskindlad, kuid siiski esineb väikeseid varieeruvusi. Loodetavasti said mõtteid juurde, millist niiskuskindlat kivist töötasapinda just oma vannituppa valida.

Niiskuskindel töötasapind aitab hoida vannituba!

Tutvu meie valikuga!

Tasapinnad kivist

Kui sa juba tead millist materjali soovid kasutada.

Võta meiega ühendust!

Küsi pakkumist

28.03.2022