Kui palju maksab kivist tasapind?
See ei ole küsimus, millele oleks lihtne vastata. Illustreerivaks näiteks võiks tuua küsimuse: kui palju maksab auto? Automarke on sadu, neil omakorda sadu mudeleid koos lisadega. Samamoodi on see ka kivist tasapinna puhul. Kui palju siis ikkagi maksab kivist tasapind?
Tõsi, kivist tasapind ei ole auto, kuid me ei osanud paremat võrdlust hetkel tuua. Etteruttavalt võib öelda, et toormaterjali hind moodustab lõpphinnast ca 50%.
Ülejäänud 50% moodustavad töötlus-, mõõdistus- ja paigaldusteenused. Seega: kui uurid internetist kivipinna ruutmeetri hinda, võid sellele pool juurde arvestada.
Seetõttu poleks otstarbekas tellida töötasapinda ruutmeetri hinna järgi! Soovitame võrdluseks võtta pakkumine mitmelt tootjalt ning seejuures pidada silmas ka töötluse tasu.
Kivimaterjali hinna kujundavad kivi omadused, päritolu ja tootmistehnika.
Nagu juba mainitud, on üheks suurimaks hinnakomponendiks kivimaterjali maksumus. Kuna kivid on omadustelt ja isegi päritolult (looduslik VS tehis) erinevad, varieerub ka nende valmistamiseks vajaminev ressurss.
Graniidist töötasapinna materjali ruutmeetri hind on keskmiselt 300 eurot. Kallima graniidi puhul võib materjali hind ulatuda 500 euroni ruutmeetri kohta.
Marmorist tasapinna keskmiseks materjali ruutmeetri hinnaks on 350 eurot. Kui otsustada marmori kasuks, peaks silmaspidama, et see materjal vajab suuremat hoolt. Tegemist on küllaltki imava kiviga, mistõttu jäävad veini- ja toiduplekid sellele heledale pinnale kergesti külge. Kui aga hooldada marmorit regulaarselt ja hoolikalt kestab tasapind aastakümneid.
Kvartsist köögitasapinna materjali keskmiseks hinnaks on umbes 350 eurot ruutmeetri kohta. Muidugi on olemas ka odavamaid (250 eurot) ja kallimaid (1000 eurot) variante. Miks hind varieerub? Kvarts on tehismaterjal ning kvarts tasapinna loomiseks kulub rohkem ressurssi kui marmori või graniidi puhul. Kuigi hind võib mõnel juhul osutuda kõrgemaks, on kvartskivist töötasapind ääretult vastupidav. Kvartsi imavus on viidud tehislikult miinimumini ning seda on väga lihtne hooldada.
Teiseks tehismaterjaliks on keraamika, kuid erinevalt kvartsist on keraamiline tasapind 100% looduslik. Seetõttu on keraamilise töötasapinna tootmisprotsess keerukam ning pikem, mis mõjutab ka selle hinda. Tavaliselt algab keraamilise tasapinna materjali hind 500 eurost ruutmeetri kohta. Meie müüdatavate Itopkeride materjalide ruuduhinnad algavad 220 eurost (6mm keraamikal).
Kui need neli materjali peaks ritta seadma, võiks öelda, et kõige kallimad on keraamikast ja kvartsist materjalist köögitasapinnad, seejärel marmor. Kõige odavamalt saab kätte graniidist töötasapinna, kuid siinkohal peab meeles pidama, et tegemist on keskmise kalkulatsiooniga ning igal pool esineb erandeid!
Kivitasapinna paksus ja suurus määravad hinnas palju
Oluliseks hinnakomponendiks on materjali mõõt. Siinkohal on asi suhteliselt lihtne ja loogiline! Mida suurem pindala ja paksem materjal, seda kallim on kivist töötasapinna hind.
Diastones müüdava kivimaterjalipaksuseks on 6, 12, 20 ja 30 mm ning sellest oleneb tasapinna hinna määramisel palju.
Kui võrrelda 12 ja 30 mm paksust keraamilist tasapinda,võib viimane osutuda lausa poole kallimaks. Paksem on alati kallim!
Miks valitakse paksem materjal, kui see maksab rohkem?
Sest on olemas kohti, kuhu kõige õhemat kivist töötasapinda pole soovituslik paigaldada – kui materjal ulatub kasvõi 30 cm üle toetuspinna, võib see raskuse all murduda. Eriti ohtlikud on kööginurgad, sest tavaliselt sinna toestust ei panda. Meie soovitame tungivalt seda siiski teha.
Kivimaterjali töötlemine võib anda hinnalisa
Töötlused on osa, mis eraldiseisvalt kallid ei tundu, kuid kokku liites võib see hinda oluliselt muuta. Selle alla kuuluvad näiteks valamu avade lõikamine, pistikupesad, segistiavad ja servatöötlused.
Tasapinna avade töötluseks peetakse avade – olgu need siis pliidi-, valamu- või segistiavad – lõikamist kivist tasapinna sisse. Kvartsist ja graniidist köögitasapinnaavasid lõigatakse automaatse CNC-tööpingiga. Keraamilisest materjalist tasapinna puhul aga vesilõikuriga.
Pliidi- ja valamuava saab lõigata eri meetodil ning neil on erinev hind. Näiteks saab pliiti paigaldada kahte moodi – pealtpaigaldusega ja pealtsüvistatuna.
Valamu seevastu saab paigaldada lausa neljal moel: altpaigaldusega, altsüvistatuna, pealtpaigaldusega ja pealtsüvistatuna.
Igal lõikel on oma hind. Pliidi- ja valamuava lõikamise keskmiseks maksumuseks on 90-160 eurot ning iga segistiava võib maksta kuni 15-65 eurot sõltuvalt segisti läbimõõdust. Pistikuava võib maksta kuni 60 eurot.
Kui rääkida servatöötlusest, siis Diastones töötleme servi kuuel viisil. Kõige lihtsam ja odavam on sirge ning tavaline faas. Kõige kallimad on seevastu ümarad töötlused, sest need tehakse erimasinatega.
Viimasena jätab hinnale jälje mõõdistus- ja paigaldusteenus
Mõõdistus- ja paigaldusteenus võivad lisada tasapinna hinnale 25–50%. Suuremate ja kallimate tasapindade puhul protsentuaalselt vähem.
Mõõdistus- ja paigaldusteenuse hind sõltub paigalduskoha piirkonnast ja töö spetsiifilisusest. Näiteks on juhuseid, kus tasapind on liiga suur, et seda trepikojast viiendale korrusele vedada ning siis tuleb lisatasu eest tellida kraana.
Mõõdistamine on üks olulisemaid etappe! Kui me tasapinda ise ei mõõdista, siis reeglina me seda ise ka ei lõika. Võtame kogu vastutuse enda kanda vaid meie mõõdistatud töödele. Kivist tasapind on köögis üks kallimaid komponente. Kui kivist töötasapind ei peaks mingil põhjusel sinna sobima, siis on tegemist kuluka veaga.
Materjal + töötlused + mõõdistus- ja paigaldusteenus = lõplik hind
Lõpetuseks üks mõte, mida meeles pidada: kivi kestab kaua!