Milline valamu valida kivist köögitasapinnale?

Kas oled olnud olukorras, et pead langetama õige valiku valamu kasuks, kuid kohe kuidagi ei oska seda otsust teha? Seda enam, et uut köögivalamut soetades tuleb üheaegselt tähele panna paljusid asjaolusid – nii materjali, mõõtmeid kui ka seda, kas kraanikauss peaks olema tasapinnapealne, kivisse süvistatud või hoopiski altpaigaldatav?

Kuigi õige köögivalamu valik võib esmapilgul tunduda küllaltki keeruline, leiad sellest artiklist palju kasulikku infot ja vastuseid neile küsimustele, mis aitavad suunata sind õige otsuse tegemisel.

Vaatame lähemalt köögivalamute materjalivalikut

Diastone partnerite köögivalamute materjalivalikus on näiteks roostevaba teras, tehisgraniit (Silgranit), keraamika. Igal kasutataval materjalil on oma ainulaadsed eelised. Valamut valides on põhiliseks teguriks hind, kuid tasub tähele panna, et  materjal ise määrab suurenisti valamu vastupidavuse.

Teras

Terasvalamud on klassika. Teraspinna hooldus ei pruugi olla kerge, ent ka terase viimistlus on täna edasi arenenud. Näiteks Saksa tootja Blanco kasutab terasvalamute puhul DurinoxTM töötlusega roostevaba materjali, mille pinnatihedus on tavapärasest suurem. Tulemuseks on tugev ja kergemini puhastatav teras.

Silgraniit

Silgraniidist valamud on väga pika kasutusajaga ja peavad ka intensiivse kasutuse puhul vastu paarkümmend aastat. Kivi meenutav materjal ( koosneb 80% graniidiosakesi ja 20% akrüülvaiku) on peene tekstuuriga, kuid mitte poorne. See tagab hügieenilisuse, kuna bakterite kasv väheneb. Valamupind talub kuni 280°C temperatuuri, on äärmiselt vastupidav kodukeemiale.

Nugade ja raskete pottide kriimustusjäljed, keev vesi, kuumad pannid ja küpsetusplaadid otse ahjust – silgraniitvalamul pole vastast. Silgraniidist valamute puhul on plussiks ka nende lai värvivalik, mis võimaldab lisada köögile põnevat värvigammat.

Keraamika

Keraamika on kõvem kui metall, on kriimustuskindel ja ülimalt hügieeniline. Näiteks valge keraamiline kraanikauss ei muutu kollaseks, vaid säilitab tänu glasuurile igavesti oma valge värvi. Valge keraamika pind on kergesti puhastatav – kõik, mis selle pinnale koguneb, on sealt võimalik puhastusvahendiga eemaldada.

Milliste mõõtmetega valamu kivist tasapinnale sobiks?

Valamut valides on oluline suurus. Juhul, kui soovid vahetada valamu välja ilma köögimööblita, tasub lähtuda varasema valamu mõõtmetest. Muidu ei mahu valamu tööpinnale ära või jääb ava valamule suureks.

Oluline on valamu all oleva kapi laius, mis määrab, kas valamukauss mahub sinna. Iga tootja toob välja valamute puhul minimaalse aluskapi laiuse, mis aitab leida kööki sobiva kraanikausi.Valamud koosnevad ühest, kahest või kolmest kausist. Üksik kauss sobib ideaalselt tavakodudesse, kuna see loob täiusliku tasakaalu funktsionaalsuse ja ruumisäästlikkuse vahel.

Kui teil on kodus aga suur köök ning palju toiduvalmistamist, on praktilisem pigem kahe kausiga valamu. Kolme kausiga valamu sobivaim kaubandusköökides. Leidub mudeleid, kus on ainult kausi osa kui ka selliseid, millel on paremal või vasakul suur lisapind.

Köögivalamute sügavus on tavaliselt 17–25 cm. Sügavamad valamud võimaldavad rohkem ruumi selliste esemete pesemiseks nagu kõrged potid, ahjuplaadid ja vaasid. Samas tasub tähelepanu pöörata, et sügavamad kraanikausid võivad aga liiga teha teie seljale ja pere pisematele liikmetele on need võibolla raskesti ligipääsetavad.

Mida saan ise teha enne, kui meie mõõdistajad tulevad kööki/valamut üle mõõtma, loe SIIT.

Valamu tüüp ja paigaldusviis?

Lisaks materjalile ja suurusele erinevad köögivalamud paigaldusviisi poolest. Valamu võib olla pealt paigaldatav, pealt süvistatav, alt paigaldatav või alt süvistatav.

Pealt paigaldatav valamu

Pealt paigaldatav

Pealt paigaldatavad valamud pannakse töötasapinna peale – enamasti kasutatakse lamineeritud ja puittöötasapindade puhul. Nende eeliseks on kiire ja lihtne paigaldus ja soodne hind. Valamu miinuseks tagasihoidlikum esteetiline väärtus ja ebapraktilisus.

 

Pealt süvistatud valamu

Pealt süvistatud

Pealt süvistatud valamud on töötasapinna sees. Valamu servalaiune joon freesitakse kivisse, jättes kraanikausi samale tasandile töötasapinnaga. Sellise lahenduse eelduseks on väga hea kvaliteediga valamu, serv peab olema piisavalt paks ja ei tohi lainetada. Stiilne lahendus, kuid peab arvestama, et aastate perspektiivis nõuab rohkem hooldamist kuna valamu äärtes kasutatav siikooniriba võib vajada rohkem puhastamist ja mingi aja möödudes ka uuendamist.

 

Alt paigaldatav valamu

Alt paigaldatav

Alt paigaldatava valamu puhul lõigatakse kiviplaadi sisse valamusuurune ava. Seejärel servad poleeritakse ja valamu kinnitatakse töötasapinna alla. Terve kivi läbilõige on valamuavas näha Tulemus on kena ja praktiline ning töötasapinnal oleva puru saab pühkida otse valamusse. Sobib suurepäraselt kivitasapinnaga ning on peaaegu hooldusvaba.

 

Alt-uputautd-valamu

Alt süvistatud valamu on sarnaselt alt paigaldatava valamuga kinnitatud tööpinna alla, kiviserv on valamuavas nähtav osaliselt mitte. Tulemus on elegantne, kui valida kiviga sarnane valamu. Kui soovite, et tulemus oleks veelgi stiilsem, tasub tellida valamu kõrvale tööpinda süvistatud veesooned.

 

HEA NIPP: Enne köögitasapinna tellimist võiks juba valamueelistus teada olla, et mõõdistaja saaks tootmisjoonisele märkida sobiva ava.

 

Kuidas mul on kõige õigem valamut hooldada?

Õige hooldus tagab valamu vastupidamise ja kena välimuse paljudeks aastateks. Võrreldes roostevabast terasest valamutega on graniitvalamute hooldus natuke keerulisem, kuid siiski üsna lihtne.

Kohvi- ja teeplekid saab puhtaks lihtsalt nõudepesuvahendiga. Tugevate plekkide vastu aitab näiteks nõudepesumasina tablett. Valamu tuleb täita veega ja lahustage seal nõudepesumasina tablett.  Lahus jätta sinna 12 tunniks ning seejärel loputada pind veega ja kuivatada pehme lapiga.

Vältida tasub abrasiivseid puhastusvahendeid, pulbreid, valgendajaid ja torupuhasteid. Samuti tasub valamu kvaliteedi hoidmiseks vältida ammoniaak- ja naatriumhüdroksiidi lahuseid.

HEA NIPP: Kui sobilikku puhastusvahendit ei ole kohe võtta, siis teevad suurepärase töö ära ka söögisooda ja äädikas. Äädikas eemaldab hõlpsalt veeplekid ja soodaveega on võimalik pind kaunilt läikima panna.

Roostevabast terasest valamute puhul peab kindlasti arvestama sellega, et tegemist on materjaliga, mille puhul valesti valitud svamm või pesukäsn võivad valamu pinda kraapida ja tekitada kriimustusi. Puhastamiseks piisab ka kõige tavalisematest puhastusvahenditest (sh nõudepesuvahend), et pind taas läikima lüüa. Oluline on regulaarne puhastamine, sest sissekuivanud plekid on nuhtluseks igas majapidamises.

 Keraamikavalamu hooldus on väga lihtne – Lihtsaks ja tõhusaks puhastamiseks piisab keraamika pühkimisest niiske lapi ning väikese koguse õrna vedelseebiga.

HEA NIPP: Harvadel juhtudel võivad pikaks ajaks keraamilistele pindadele jäetud kahvlid ja noad või muud metallist esemed jätta plekke. Sellisest plekist vabanemiseks võib julgelt kasutada vahendeid, mis on mõeldud klaasist ja keraamilisest materjalist pliitide puhastamiseks.

 

Kokkuvõtvalt peaks valamu valikul silmas pidama järgmist:

  1. Vastavalt köögi disainile valida sobivast materjalist kraanikauss (levinumad materjalid on roostevaba teras, silgraniit kui ka keraamika).
  2. Köögivalamu suurust valides on oluline alumise kapi laius, mis määrab, kas valamukauss mahub sinna. Koduköökidesse sobivad pigem ühe- või kahekausilised kraanikausid.
  3. Valamu paigaldusviise on kokku 4, mille seast saad valida vastavalt vajadusele sobivaima.
  4. Köögivalamu kauakestva sära säilitamiseks tuleb valamut regulaarselt puhastada. Plekkide eemaldamiseks sobib enamasti tavaline nõudepesuvahend ja abiks on ka söögisooda ning äädikas. Keraamilise valamu puhastamiseks sobib üldiselt tavaline õrn vedelseep.

Kui oled otsustanud millist valmut kasutada enda köögis siis tutvu meie valikuga:

Vaata valamuid

29.09.2021